Novi u jedrenju? Savjeti za jedriličare i one koji će to tek postati.
Mnogo je razloga za naučiti jedriti. Jedrenje je dinamičan sport koji pruža brojna zadovoljstva i izazove, a ujedno je i jednostavna i zabavna aktivnost. Jedrenje je više od sporta, to je stil života. Kako bi vam olakšali put prema sigurnom jedrenju, na ovom mjestu nalaze se savjeti za jedriličare, i one koji će to tek postati.
Osim što je odličan način uživanja u prirodnim ljepotama, jedrenje zahtijeva od vas da budete aktivni učesnik na brodu. Bit ćete suočeni s raznim situacijama, uključujući one vezane za promjene vremenskih prilika.
Jedrenje je aktivni odmor koji uključuje tjelesnu aktivnost koja može biti naporna, ali i opuštajuća i zabavna.
Jedrilica može biti sjajan prostor za zabavu, bilo da se uživa u laganom ručku, jedri pod punim jedrima ili mjesto za provođenje kvalitetnog vremena s obitelji i prijateljima.
Učenje jedrenja je vrlo jednostavno i zabavno, pogotovo ako od samog početka krenete u našu školu; tečaj po tečaj, milja po milja.
Poboljšajte kvalitetu života već danas; jedrite!
Savjeti za jedriličare početnike
Tu smo da Vam pomognemo s ovih nekoliko jednostavnih jedriličarskih savjeta i uputa za početnike.
- Nabavite jedriličarske rukavice!
- Bilo bi idealno da početnik počne jedriti u uvjetima laganijeg vjetra i akvatoriju s manjom prometnom gužvom
- Svaki početnik mora se upoznati s osnovama sigurnosti – postoje osnovne upute za sigurnu plovidbu, koje svaki jedriličar mora znati i poštivati bez obzira na razinu stručnosti
- Provjerite trenutno stanje vremenskih uvjeta i vremensku prognozu, tako da se adekvatno pripremite
- Provjerite stanje zaliha namirnica, odjeće i osnovne opreme, posebice obraćajući pažnju na vremensku prognozu. Znati ploviti između ostalog znači uvijek biti spreman na sve moguće uvjete koji vas mogu zateći na moru.
- Upoznajte se s jedrima i njihovom kontrolom – najbolji jedriličari su oni koji znaju prilagoditi jedra kako bi optimalno iskoristili različite uvjete vjetra i mora.
- Poštujte deblenjak (bum) – najveća mogućnost ozljede za vrijeme jedrenja je rezultat nepažnje kad bum može preletjeti s jedne strane broda na drugu.
- Naučite osnovne pojmove u jedrenje – budite sigurni da ste upoznati s osnovnim jedriličarskim pojmovima.
- Praksom do savršenstva – investirajte u tečaj jedrenja, knjige, priručnike i učite od iskusnih instruktora. Puno je teže i rizičnije upustiti se u učenje jedrenja bez stručne pomoći, a ovi savjeti za jedriličare mogu pomoći u snalaženju na jedrilici.
Osnove jedrenja – 10 nautičkih i jedriličarskih pojmova, koje svatko mora znati
Ukoliko ste početnik u jedrenju, ovo su osnovni pojmovi koje morate znati:
- Krma (stern) – stražnji dio broda
- Pramac (bow) – prednji dio broda
- Lijeva strana (port side) – lijeva strana broda, kad ste okrenuti prema pramcu
- Desna strana (starboard side) – desna strana broda kad ste okrenuti prema pramcu
- Zavjetrina (leeward) – strana broda od vjetra
- Privjetrina (windward) – strana broda bliže vjetru
- Deblenjak (bum) – vodoravna greda povezana s jarbolom u koji se uvlači dno glavnog jedra
- Kormilo – pomični list kojim se upravlja jedrilicom, a nalazi se ispod broda
- Letanje (tacking)- osnovni manevar u jedrenju, a znači mijenjanje smjera kretanja jedrilice – kursa, okretanjem pramca kroz vjetar
- Kruženje (jibing) – osnovni manevar u jedrenju, a znači mijenjanje smjera kretanja jedrilice – kursa, okretanjem krme kroz vjetar
Pravila plovidbe i jedrenja
U temeljna znanja pripadaju i pravila plovidbe – “pravila puta” i izbjegavanje sudara na moru.
Međunarodni pravilnik o izbjegavanju sudara na moru razrađuje sve vrste odgovornosti plovila. Kao kapetan maloga broda, za izbjegavanje sudara na moru jednako ste odgovorni kao i kapetani najvećih putničkih i trgovačkih brodova.
Osnovna pravila za jedrenje (i savjeti za jedriličare):
- Savjesno promatrajte i slušajte, upotrijebite sva raspoloživa sredstva primjerena trenutnim okolnostima i stanju, a radi potpune procjene situacije i rizika sudara.
- Održavajte sigurnu brzinu u svakom trenutku, kako bi se brod mogao zaustaviti na odgovarajućoj udaljenosti.
- Upotrijebite zdrav razum pri procjeni opasnosti od sudara s drugim brodovima u blizini.
- Jedrilica koja jedri s vjetrom s lijeve strane, dakle na lijevim uzdama, mora se ukloniti s puta drugoj jedrilici, koja jedri na desnim uzdama kojoj dolazi vjetar s desne strane.
- Privjetrina / zavjetrina: ako obje jedrilice imaju vjetar s iste strane, jedrilica koja se nalazi u privjetrini mora se ukloniti s puta jedrilici koja jedri u zavjetrini.
- Ako postoji opasnost od sudara s drugom jedrilicom, a sve ostalo ne uspije, onda je dogovoreno pravilo da će se ukloniti ona jedrilica koja vidi drugu preko svoje desne strane.
- Svako plovilo koje pretječe drugo mora se ukloniti s puta dostignutom plovilu.
- Jedrilica pod jedrima treba se uvijek sklanjati:
a) brodu nesposobnom za manevriranje
b) brodu s ograničenom sposobnosti za manevriranje
c) brodu koji je zazuzet ribarstvom ili teglenjem - Prilikom prolaska kroz uski kanal, brod se mora držati uz vanjski rub kanala ili plovnog puta koji se nalazi s njegove desne strane.
- Brodovi koji koriste motor za pogon, daju pravo puta jedrilicama pod jedrima, osim ako jedrilica pretječe plovilo. Međutim, opće upute za jedrenje upućuju da jedrilica treba izbjegavati plovni put velikih brodova i trajekata, koji teže usporavaju ili mijenjaju smjer plovidbe, posebno u uskim kanalima.
Kuda plovi ovaj brod (ili kako odrediti kurs)?
Navigacija je vještina potrebna za upravljanje brodom iz jednog mjesta u drugo na siguran način.
Zato morate utvrditi:
- svoj položaj,
- kurs prema željenom odredištu.
Kako biste to utvrdili, morate poznavati barem osnove navigacije – čitanje pomorske karte, određivanje kursa i plovidba pomoću kompasa. Navigacija je vještina jednostavna za naučiti, te ne zahtijeva veliko poznavanje matematike. Ukoliko odlučite upisati tečaj jedrenja, nastavni program uključuje sve gore navedeno i još mnogo toga.
Od navigacijske opreme na brodu potrebno je slijedeće:
- pomorska karta područja gdje ćete ploviti
- paralelno ravnalo ili dva nautička trokuta, daljinomjer (nautički šestar)
- ručni kompas
- ručni GPS.