Osoba koja posjeduje dozvolu „Voditelj brodice B kategorije“ ovlaštena je upravljati brodicama, jahtama i ribarskim brodicama do 30 BT-a za osobne potrebe, brodicama za prijevoz putnika i tereta do 3 NM od obale kopna ili otoka.
Kroz ovu pripremu, dobit ćete sva potrebna znanja za pristupanje ispitu.
600,00 kn
- Opis
- PROGRAM
- TERMINI I CIJENE
Opis
Voditelj brodice B kategorije – tko može posjedovati dozvolu
Osoba s navršenih 16 godina ima pravo pristupiti ispitu za dobijanje dozvole voditelj brodice B kategorije. Imaoc te dozvole može upravljati brodicama i jahtama do 30 bruto tona za osobne potrebe. Osoba koja posjeduje uvjerenje o osposobljenosti za voditelja brodice kategorije B dok ne navrši 18 godina života ne smije upravljati brodicama koje imaju snagu porivnih uređaja veću od 15 kilovata. Zavisno o kategoriji plovidbe na koju je brodica registrirana, osoba s dozvolom B kategorije smije se udaljavati ne više od 3 nautičke milje od obale kopna ili otoka.
Iako zakon ne zahtijeva pripremu za izlazak na ispit Voditelj brodice, preporučuje se teorijska obuka prije izlaska na ispit.
U školi jedrenja ANA, naši će vas instruktori kvalitetno pripremiti za izlazak na ispit. U nastavku donosimo samo neke od tema koje će biti obrađene u sklopu pripreme za ispit Voditelj brodice B kategorije.
Pomorska plovidba – navigacija
Ovisno o području plovidbe, pomorska navigacija može biti obalna, oceanska ili polarna, odn. površinska ili podvodna. Obalna navigacija vođenje je broda unutar obalnoga područja u kojem se dobro raspoznaju obala i pojedini objekti na njoj te se može jednostavno mjeriti dubina mora. Oceanska navigacija vođenje je broda izvan obalnoga područja, gdje se ne raspoznaju uočljivi navigacijski objekti, a mjerenje je dubine mora otežano. Polarna navigacija vođenje je broda u polarnim plovnim područjima. Osnovni su navigacijski zadaci određivanje trenutačnog položaja broda, te određivanje kursa. Osnovna su pomagala za rješavanje navigacijskih zadataka kompas, brzinomjer, dubinomjer, pomorske karte s priborom za rad na njima, peljari, popisi svjetionika, popisi radiosignala, nautičke tablice, nautički godišnjaci s efemeridama, tablice morskih mijena, sekstant, kronometar, uređaji ili sustavi elektroničke i satelitske navigacije.
Meteorologija
Znanost koja proučava vrijeme i vremenske pojave u zemljinom plinovitom omotaču – atmosferi. Vrijeme u klasičnom smislu su promjene koje se događaju u atmosferi, od razine mora pa sve do visine od oko 10 do 11 kilometara nadmorske visine, u dijelu koji se naziva troposfera, a koji je osobit stoga što se u njemu nalazi 90 posto mase atmosfere kao i gotovo sva vodena para sadržana u njoj.
Svaki dan na velikom broju meteoroloških stanica širom globusa mjere se veličine koje su nužne za praćenje stanja vremena. Neke od tih veličina su: tlak, temperatura, smjer i brzina vjetra, količina i vrsta naoblake itd.
Na sjevernoj polutki Zemlje, zbog smjera njenog okretanja, kao i zbog načina nastajanja vrtloženja zračnih masa, razlikujemo ciklone i anticiklone. U područjima niskog tlaka (ciklona) zračne mase struje (okreću se) obrnuto od smjera kazaljke na satu. U području visokog tlaka zračne mase okreću se u smjeru kazaljke na satu (anticiklona). Anticiklone i ciklone nisu međusobno odvojeni sustavi, već oni utječu međusobno. Gledano kao cjelina, čitava sinoptička situacija pomiče se od zapada prema istoku (na sjevernoj polutki Zemlje).
Motoristika i zaštitne mjere
Na jedrilicama – krstašima motor nam služi za uplovljavanje i isplovljavanje iz marina ili vožnju kroz tjesnace (npr. Proversa, Ždrelac). Isto tako, kada zbog nedostatka vjetra (i vremena, odnosno živaca) plovimo do svog cilja (sidrište, marina).
U jedrilice se uglavnom ugrađuju diesel motori, koji kao pogonsko gorivo koriste D2 popularno nazvan – nafta. Gorivo se pomoću visokotlačne sisaljke i ubrizgača ubrizgava u cilindar na kraju kompresije, te se uslijed visoke temperature komprimiranog zraka (500-600 stupnjeva) samozapali. Pouzdaniji su i sigurniji od benzinskih motora kod kojih se smjesa goriva i zraka u cilindru pali električnom iskrom.
Pomorska radiotelefonska služba
Pomorska radiotelefonska služba potpomognuta VHF / DSC komunikacijskim uređajima, namijenjena je uspostavi veze između obalnih i brodskih te između brodskih radijskih postaja. Pomorska radiotelefonska služba provodi se u skladu s odredbama Međunarodne konvencije o zaštiti ljudskih života na moru i Međunarodne konvencije o telekomunikacijama.
U Hrvatskoj radio službu provodi Ustanova za održavanje pomorskih plovnih putova Split putem radijskih postaja u Rijeka, Split i Dubrovnik. Sve navedene postaje vrše neprekidno bdijenje na međunarodnim frekevncijama za poziv i opasnost te održavaju radio veze kopno – brod i brod – brod.
Osim te, obalne radijske postaje imaju imaju i druge zadaće:
- davanje meteoroloških izvješća za Jadran
- izvješća o zabranjenim ili opasnim mjestima za plovidbu
- davanje liječničkih savjeta
- obavljanje radiotelefonskih razgovora s broda i obratno
PROGRAM
Teorijski dio traje 5 sati, od 10:00 – 15:00 u učionici.
Program:
- Pomorska plovidba – navigacija
- Pomorski propisi
- Meteorologija
- Motoristika i zaštitne mjere
- Sigurnost plovidbe i pružanje prve pomoći
- Pomorska radiotelefonska služba
TERMINI I CIJENE
27.05.2022.
03.06.2022.
24.06.2022.
08.07.2022.
22.07.2022.
05.08.2022.
19.08.2022.
02.09.2022.
16.09.2022.
30.09.2022.
14.10.2022.
Cijena: 600 Kn
Cijena uključuje:
Instruktora, jedrilicu, potreban pribor, PDV.
Cijena ne uključuje, a za ispit je potrebno:
Preslika osobnog dokumenta (osobna iskaznica ili putovnica)
Dvije fotografije (3 x 2,5 cm)
Popunjen zahtjev za pristup ispitu
Uplatiti Lučkoj kapetaniji: hrvatski državljani 440,00 kn, strani državljani 820,00 kn
Ispiti se održavaju svaki utorak u Lučkoj kapetaniji Šibenik. Za ostale Lučke kapetanije, molimo provjerite raspored.
Ukoliko ste zainteresirani za ostale termine, molimo pišite nam ili nas nazovite +385 51 711 814.